Raznolikost med vrstami

Človeška ribica (Proteus anguinus)

Odrasla žival meri med 20 do 30 cm. V prerezu ima okrogel trup, ki je bledo kožnate barve in se zaključi s kratkim veslastim ob strani sploščenim repom. Na sprednjih nogah ima tri, na zadnjih pa le dva prsta. Ima ploščato glavo hruškaste oblike z rožnatimi zunanjimi škrgami ob strani. Ta dihalni organ se jim ohrani celo življenje, čeprav se jim ko spolno dozorijo, razvijejo tudi preprosta pluča. Za njih je značilna neotenija, kar pomeni, da ko žival spolno dozori je na videz enaka ličinki. Z evolucijo se jim je poslabšal vid in so se bolj razvili drugi čuti.

Po parjenju samica izleže 1 cm velika jajca, katere posamično prilepi na kamne po bregovih podzemnih strug. Včasih pa se zgodi , da namesto jajc izleže nekaj živih ličink.

To je dolgoživa žival, ki naj bi dočakala 100 let.

Proteus anguinus

Črni močeril (Proteus anguinus parkelj)

Prav tako je vodna dvoživka in največja jamska žival. Z razliko od človeške ribice je da ima temno pigmentirano kožo in bolj razvite oči. Njegova glava je bolj zaobljena in bolj oblikovano. Z razliko od belega močerila ima daljši trup in krajše noge. V hrbtenici pa ima tudi več vretenc. Črni močeril je populacija iz dolenjske skupine, ki je zaostala v prilagajanju na jamsko okolje.

Proteus anguinus parkelj

Ameriški rod Necturus

Necturus alabamensis
Necturus moleri
Necturus louisianensis